Jak wygląda wynajmowanie samochodów?

wynajmowanie samochodów

Jeśli chodzi o wynajęcie samochodu obecnie nie jest to już luksus. W okresie wakacji wiele osób z tego rodzaju usługi korzysta. Warto poznać warunki jakie obecnie są przy wynajmie samochodów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to wygoda. Jeśli planujemy wyjazd z Gdańska w góry czy będziemy chcieli zwiedzić Hel mieszkając w Rzeszowie to niestety podróż samochodem będzie męcząca, stresująca, zajmie nam bardzo wiele czasu.

W takiej sytuacji może lepszą opcją być samolot, którym szybko dotrzemy na miejsce a potem już w obrębie tego terenu będzie można poruszać się wypożyczonym samochodem. To przede wszystkim rozwiązanie bardzo wygodne dla nas. Podobnie w trakcie wczasów zagranicznych sytuacja wygląda podobnie, ponieważ dzięki temu można zwiedzić okolicę a nie spędzać czas wyłącznie w hotelu i na plaży. Zanim jednak wynajmiemy samochód trzeba wiedzieć jakie warunki kształtują nam wypożyczalnie i czego można się po nich spodziewać.

Posiadanie prawa jazdy przez określony czas i odpowiedni wiek

Oczywiście nie każdy będzie mógł samochód wynająć. Każda wypożyczalnia kształtuje bowiem swoje warunki, na podstawie których będzie się można w ogóle o taki wynajem starać. Podstawowa kwestia jaka będzie wchodziła w grę to zawsze wiek kierowcy. Standardowo można powiedzieć, że osoba mająca 18 lat, która dopiero co otrzymała prawo jazdy nie ma co liczyć na wypożyczenie. Oprócz tego można powiedzieć o dwóch kwestiach i warunkach wiek i czas posiadania prawa jazdy i tak dla aut kompaktowych jest to 19 lat i rok prawa jazdy, dla średniej klasy 21 lat a dla wyższej trzy lata posiadania prawa jazdy i do tego 25 lat. Oczywiście konkretne warunki najlepiej będzie zawsze sprawdzić w regulaminie firmy, z której usług będziemy korzystać.

Trzeba również pamiętać, że nie da się wypożyczyć samochodu na piękne oczy. Koniecznie musimy przedstawić odpowiednie dokumenty. Między innymi prawo jazdy, dokument tożsamości ze zdjęciem. Przy wynajmie ważne jest także posiadanie karty kredytowej, a w przypadku wyższej klasy samochodów mogą być wymagane nawet dwie karty kredytowe. Jeśli chodzi o ten wymóg jest związany z koniecznością przedłożenia kaucji w takiej wypożyczalni. Najczęściej będzie to albo konkretna kwota przy modelach aut, albo też rozwiązanie, w ramach którego kaucja wynosi tyle co wynajem samochodu plus wartość pełnego baku paliwa. Te środki przeznaczone na kaucje są właśnie blokowane na naszej karcie kredytowej i wszystko dzieje się w obrocie bezgotówkowym.

Samochód w idealnym stanie

Należy pamiętać, że samochód musi zawsze wracać do wypożyczalni dokładnie w takim samym stanie w jakim z niej wyjechał. Auto musi być do pełna zatankowane, takie również będziemy odbierać w wypożyczalni. Jeśli paliwa będzie brakować konieczne będzie jego uzupełnienie przez firmę i my będziemy musieli za to zapłacić najczęściej całkiem sporo. Oczywiście samochód wypożyczony nie daje nam wolności na drodze i wszelkie wykroczenia w trakcie jazdy będą szły na nasze konto. Ponosimy też opłaty autostradowe czy parkingowe.